تحصیل موسیقی در قبرس

تحصیل موسیقی در قبرس

تحصيل موسیقی در قبرس

 

تحصیل موسیقی در قبرس شمالی یکی از راه‌های مهاجرت تحصیلی برای آن دسته از عزیزانی است که قصد تحصیل، کار و زندگی در این کشور زیبا را دارند. از آنجایی که دولت قبرس برای متقاضیان شرکت در این رشته شرایط و امکانات ایده‌آلی فراهم کرده است، قصد داریم تا مطالب پیش رو را به این موضوع اختصاص دهیم. تحصیل موسیقی در کشور قبرس شمالی در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری انجام می‌گیرد که طول این دوره‌ها به ترتیب 4 سال، 18 ماه و 3 سال است. سازهای گوناگونی در دانشگاه‌های قبرس فراگرفته می‌شوند که با توجه به نوع ساز انتخابی، طول این دوره‌ها می‌تواند کمتر یا بیشتر گردد.

 

معرفی رشته موسیقی در کشور قبرس شمالی

 

برای تحصیل موسیقی در قبرس در دوره‌ی کارشناسی، کورس‌های سازشناسی و نوازندگی برای شما برگزار خواهد شد و حتی ممکن است در آنسامبل‌ها و جشنواره‌های موسیقی نیز اجرا داشته باشید. در دوره‌ی ارشد، بیشترِ تمرکز دانشگاه بر روی رشد مهارت‌ها برای ورود به عرصه‌ی کار و تخصصی‌تر کردن گرایش شما می‌باشد. در دوره‌ی دکتری نیز دروس ارائه شده، ممکن است به زبان انگلیسی یا یونانی برگزار ‌شوند و بیشتر از لحاظ تئوریک و پژوهشی بسط و گسترش داده می‌شوند. تحصیل موسیقی در این کشور به علت همکاری دانشگاه‌های قبرس با دانشگاه‌های کشورهای اروپایی، مقرون به صرفه بودن، پایین بودن شهریه‌ها و … گزینه‌ی وسوسه‌انگیزی برای دانشجویان ایرانی به حساب می‌آیند. همچنین نزدیک بودن قبرس به ایران یک نکته‌ی قابل توجه است. هرچند که محدودیت تردد با کشورهای حوزه‌ی شینگن، یکی از معایب تحصیل در این کشور به شمار می‌رود.

مهاجرت تحصیلی به قبرس شمالی

 

شرایط اخذ ویزا برای تحصیل در رشته موسیقی در کشور قبرس شمالی

 

جهت اخذ ویزای تحصیلی قبرس شمالی می‌بایست به نکات مهمی توجه نمایید. به عنوان مثال داشتن رزومه‌ی کافی، سابقه‌ی آموزش و فعالیت در موسیقی، مدرک آیلتس 5.5 تا 6، تسلط کافی به زبان یونانی و … از جمله پیش‌نیازهای اپلای برای دانشگاه‌های قبرس شمالی می‌باشند. پس از اینکه مدارک خود را برای دانشگاه مورد نظر ارسال کردید، برای اجرا(audition) به دانشکده دعوت خواهید ‌شد. در این جلسه(حضوری یا آنلاین) ممکن است یک مصاحبه‌ی کوتاه به همراه اجرای سه یا چهار قطعه در سبک‌های متفاوت موسیقیایی از شما درخواست شود تا میزان توانایی شما مورد آزمایش و بررسی قرار گیرد.

پس از دریافت نامه‌ی پذیرش دانشگاه، اکنون نوبت به اخذ ویزای تحصیل در رشته موسیقی در قبرس می‌باشد. برای دریافت این ویزا به پیش‌نیازها و مدارک زیر احتیاج پیدا خواهید کرد:

 1.     پر کردن تمامی فرم‌های درخواست ویزای تحصیلی.
 2.     پاسپورت معتبر(دارای حداقل یک سال اعتبار از زمان ورود به قبرس).
 3.     چند عدد عکس جدید پاسپورتی.
 4.     نامه‌ی پذیرش دانشگاه.
 5.     تمامی مدارک تحصیلی قبلی به همراه ترجمه‌ی معتبر به زبان انگلیسی.
 6.     گواهی تمکن مالی.
 7.     گواهی عدم سوء پیشینه.
 8.     بیمه‌ی درمانی معتبر.
 9.     مدرک زبان انگلیسی.

10.رسید ‌هزینه‌ی درخواست ویزا(60 یورو).

11.تمامی مدارک تحصیلی دوره‌ی پیشین و رزومه‌ی کاری همسر و فرزندان زیر 18 سال(در صورت تمایل به دریافت ویزای همراه برای افراد متاهل).

 

تحصیل در رشته‌ی موسیقی در دانشگاه‌های قبرس

هزینه تحصیل در رشته موسیقی در کشور قبرس شمالی

 

یکی از برجسته‌ترین موضوعات که در زمان تحصیل موسیقی در قبرس تاثیر فراوانی در کیفیت تحصیل و زندگی شما در این کشور خواهد گذاشت، هزینه‌ی تحصیل در این دانشگاه‌ها می‌باشد. شهریه‌ی دانشگاه، اجاره‌ی محل سکونت، هزینه‌ی خورد و خوراک ماهیانه، حمل و نقل، کتاب و … از جمله هزینه‌های مهمی هستند که به عنوان یک دانشجو ملزم به پرداخت آنها خواهید بود. این هزینه‌ها عمده‌ترین بخش زندگی دانشجویی شما را تشکیل خواهند داد. از این رو، آگاهی از میزان دقیق این هزینه‌ها کمک فراوانی به شما خواهد کرد. شهریه‌ی سالانه‌ی دانشگاه‌های موسیقی قبرس به صورت میانگین مبلغی مابین 8 تا 15 هزار یورو می‌باشد که در دانشکده‌های مختلف تا حدودی متفاوت است.

میانگین درآمد ماهیانه در این کشور نیز تقریبا 1,200 یورو محاسبه شده است که برای دانشجویی که در خوابگاه‌های دانشجویی زندگی می‌کند، کافی است! البته توجه داشته باشید که هزینه‌ی زندگی در شهرهای مختلف متفاوت است اما به طور میانگین، این مبالغ 60% بیشتر از هزینه‌های ایران هستند. در کنار بورسیه‌ها و سایر کمک هزینه‌های تحصیلی، اجازه کار پاره وقت نیز از دیگر مزایای تحصیل در قبرس شمالی می‌باشد. براساس قوانین مربوط به ویزای دانشجویی قبرس، هر دانشجو با توجه به رشته‌ و مقطع تحصیلی اجازه دارد تا در طول هفته، ساعات معینی را به کار پاره وقت بپردازد. از این طریق، شما عزیزان می‌توانید در صورت تمایل، از طریق درآمد کار پاره وقت، بخشی از هزینه‌های خود را پوشش دهید. 

 

هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های قبرس شمالی

 

دانشگاه‌های رشته موسیقی در کشور قبرس شمالی

 

در کشور قبرس، دانشگاه‌ها و مراکز گوناگونی وجود دارند که سالانه پذیرای دانشجویان موسیقی از سراسر دنیا می‌باشند. از مهم‌ترین این دانشگاه‌ها می توان به دانشگاه اروپایی قبرس و دانشگاه نیکوزیا اشاره کرد که در زمینه‌ی موسیقی از جمله پرآوازه‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های این کشور هستند. حتی دپارتمان‌های موسیقی برخی از این دانشگاه‌ها توانسته‌اند با جذب دانشجویان بین‌اللمی فراوان، جایگاه خاصی در میان دانشگاه‌های موسیقی دنیا باز کنند. از جمله دانشگاه‌های قبرس شمالی در زمینه‌ی موسیقی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. European University of Cyprus، – School of Humanities, Social and Education Sciense، دپارتمان Fine Arts.
 2. University of Nicosia، School of Education ، دپارتمان Music and Dance.
 3. Eastern Mediterranean University، Faculty of Education ، دپارتمان Fine Arts.

کار و زندگی در قبرس شمالی

 

شرایط کار یک موسیقیدان در کشور قبرس شمالی

 

یکی دیگر از موضوعات برجسته و حائز اهمیت در مسیر تحصیل موسیقی در قبرس، اجازه‌ی کار در طول دوره‌ی تحصیل و شرایط کار پس از فارغ التحصیلی است. همانگونه که در مباحث قبلی نیز به آن اشاره کردیم، براساس قوانین قبرس شمالی، دانشجویان می‌توانند کار پاره وقت داشته باشند. با توجه به شرایط قانونی که وجود دارد و با در نظر گرفتن مقطع تحصیلی شما، می‌توانید تا حداکثر 20 ساعت در هفته کار کنید. البته لیست مشاغل خاصی وجود دارد که در صورت دریافت جاب آفر می‌توانید با تایید قرارداد کار در اداره‌ی استخدام قبرس به آنها بپردازید. در رابطه با دوره‌های کارآموزی نیز اجازه‌ی کار رسمی از سوی اداره مهاجرت کشور قبرس صادر خواهد شد.

ممکن است از خود بپرسید که پس از فارغ التحصیلی اوضاع کار در این کشور چگونه است؛ یا حتی ظرفیت بازار کار قبرس برای پذیرش نیروی کار متخصص به چه صورت است؟ با توجه به نرخ 9 درصدی بیکاری در قبرس، فارغ التحصیلان رشته‌های مختلف، این کشور را به قصد مهاجرت به کشورهای اروپایی و حتی آمریکایی ترک خواهند کرد. اما با توجه به بازار کار این کشور، موسیقیدانان می‌توانند در دانشگاه‌ها، ارکسترها و سایر مراکز مربوطه به دنبال موقعیت کاری مورد نظر خود باشند. البته توجه نمایید که پیش از مهاجرت به قبرس این موضوع را کاملا بررسی نمایید و بازار کار رشته‌ی تحصیلی خود را به دقت فراوان تحلیل کنید.

تحصیل موسیقی در قبرس شمالی

 

خوابگاه‌های دانشجویی برای تحصیل در رشته موسیقی در کشور قبرس شمالی

 

آخرین موضوعی که در پیرامون تحصیل موسیقی در قبرس، در این مقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت، مربوط به وضعیت اسکان و خوابگاه‌های دانشجویی در این کشور می‌باشد. نکته‌ی جالبی که در رابطه با این خوابگاه‌ها وجود دارد این است که خوابگاه‌های قبرس نه تنها میزبان دانشجویان آسیایی هستند، بلکه سالانه دانشجویان اروپایی و آمریکایی زیادی برای اقامت در این خوابگاه‌ها درخواست می‌دهند. اکثر دانشگاه‌های قبرس خوابگاه‌های ویژه‌ای برای دانشجویان بین المللی فراهم می‌کنند. نکات مثبتی که در رابطه با این خوابگاه‌ها وجود دارد، نزدیکی آنها به دانشگاه و خوب بودن کیفیت زندگی در آنها می‌باشد! به گونه‌ای که شما حتی می‌توانید مسیر خوابگاه تا دانشگاه را به صورت پیاده طی کنید.

خوابگاه‌های دانشجویی برای تحصیل موسیقی در قبرس به صورت واحدهایی هستند که به 1، 2، 3 و یا 4 دانشجو اجاره داده می‌شوند. تخت، کمد اختصاصی، یخچال، میز و صندلی، سرویس بهداشتی و حمام از جمله امکاناتی است که در اختیار هر دانشجو قرار داده می‌شود. رستوران درون خوابگاه نیز محیط دلپذیری برای سرو غذای دانشجویان فراهم می‌کند. اجاره‌ی ماهیانه‌ای که شما به خوابگاه پرداخت می‌کنید علاوه بر هزینه‌ی اسکان، هزینه‌های مربوط به آب، برق، نظافت، اینترنت، خشکشویی، سالن فیلم و … را نیز پوشش می‌دهد. البته کیفیت خوابگاه‌های خصوصی بیشتر از خوابگاه‌های دولتی است. نکته‌ی آخر اینکه در خوابگاه‌های قبرس، خوابگاه دخترانه و پسرانه جدا از یکدیگر می‌باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پروژه‌های امیرال اینوستمنت در قبرس شمالی