تصویری از قبرس شمالی

آشنایی با قبرس شمالی

در سال های اخیر در بیشتر سایت ها و شبکه های مختلف اسم قبرس شمالی را بارها و بارها شنیده اید. قطعا با شنیدن اسم این کشور سوالات مختلفی ذهن مخاطبان را درگیر می کند. قبرس شمالی کجاست؟ وضعیت کار و درآمد در این کشور چگونه است؟ آیا این کشور جزء اتحادیه اروپا است؟ امکانات رفاهی و گردشگری این کشور کدامند؟ آیا کشور قبرس شمالی یک کشور مستقل است؟ چه چیزی باعث شده تا این کشور به قطب گردشگری منطقه تبدیل شود؟ قبرس شمالی با نام رسمی جمهوری قبرس یک جزیره در شرق دریای مدیترانه می باشد که محل تلاقی سه قاره افریقا، اروپا و آسیا است. شهر نیکوزیا پایتخت این کشور بوده و جاذبه های گردشگری متعددی را در خود جای داده است. این کشور تحت سلطه کشور ترکیه می باشد و واحد پولی آن هم لیر ترکیه است. زبان این کشور ترکی استانبولی بوده و بافت شهری شبیه به کشور ترکیه دارد.

مطالعه بیشتر :خرید خانه در قبرس شمالی

یک تصویر از قبرس شمالی

معرفی قبرس شمالی

کشور قبرس شمالی در واقع یک جزیره ی کوچک در شرق دریای مدیترانه است که تحت حمایت کشور ترکیه است. اگر نگاهی به تاریخچه این کشور بیندازیم خواهیم دید که ملیت ها و فرهنگ های مختلفی در آن وجود داشته اند اما در هیچ یک از برهه های زمانی، این کشور دست از تلاش برای پیشرفت برنداشته است. پول رایج این کشور لیر ترکیه است اما دالر و پوند و یورو هم در این کشور رایج هستند و شهروندان می توانند حساب ارزی داشته باشند. در واقع بیشتر هزینه های این کشور مانند شهریه خوابگاه ها و دانشگاه با دلار یا یورو تعیین می شود. سازمان ملل متحد هنوز کشور قبرس شمالی را به رسمیت نشناخته و بیشتر کشورهای اروپایی هم این کشور را به رسمیت نمی شناسند. اما پیشرفت های متنوع و مهم این کشور در حوزه های مختلف تحصیلی، اقتصادی، تجاری و… باعث شده دید بسیاری از کشورهای مهم نسبت به آن عوض شود. بخش شمالی قبرس از موقعیت جغرافیایی و آب و هوای بی نظیری برخوردار است و پایین بودن سطح هزینه ها باعث شده تا در جذب گردشگر جزء برترین کشورهای جهان باشد. در نتیجه بتواند رتبه 7 جذب گردشگر در دنیا را به خود اختصاص دهد.

مطالعه بیشتر : تحصیل در قبرس

تصویری از قبرس شمالی

تاریخچه شکل گیری قبرس شمالی

 برای اینکه با قبرس شمالی بیشتر آشنا شوید بهتر است نیم نگاهی به تاریخچه کهن این کشور بیندازید. این کشور جزیره ای است و به عنوان سومین جزیره بزرگ در دنیا شناخته شده است. افراد ساکن در بخش شمالی قبرس تحت سلطه ترکیه بوده و ترک زبان هستند اما بخش جنوبی تحت سلطه یونان است و مردم آن با زبان یونانی با هم صحبت می کنند. دو زبان یونانی و ترکی رایج ترین زبان های کشور قبرس هستند. سرگذشت تاریخی این کشور باعث شده تا ادیان مختلفی در این کشور شکل بگیرند. موقعیت جغرافیایی قبرس شمالی باعث شده تا امپراتوری های مختلفی از قبیل آشوریها، مصریها، یونانیها، رومیها، عثمانیها، اعراب و انگلیس به قبرس حمله کنند. شکل امروزی کشور قبرس به سال 1960 میلادی باز می گردد. تا قبل از سال 1960 قبرس تحت سلطه انگلیس بود. اما درگیری هایی که در این کشور روی داد باعث شد تا قبرس در سال 1960 استقلال خود را به دست بیاورد. بعد از اینکه قبرس استقلال خود را به دست آورد در سال 1963 قبرسی های بخش جنوبی یا همان قبرسی های یونانی به بخش شمالی قبرس یا همان قبرسی های ترک حمله کردند. این حمالت و درگیری ها باعث شد تا در سال 1974 بخش شمالی قبرس با کمک کشور ترکیه خود را دولت فدرال ترکیه بنامد.

مطالعه بیشتر : شرایط ثبت شرکت در قبرس شمالی

تصویر یک مکان تاریخی در قبرس شمالی

در سال 1983 قبرس شمالی استقلال کامل خود را باز یافت و عنوان جمهوری ترکی قبرس شمالی شناخته شد. پشت سر گذاشتن حوادث تاریخی مختلف باعث شد تا این کشور شرایط بهتری پیدا کند و همین باعث شد تا امپراتوری ها و کشورهای مختلف به فکر تصرف این کشور باشند. اما تاریخچه نامگذاری قبرس هم جالب و شنیدنی است. این کشور با داشتن معادن بزرگ مس در همه جای جهان شناخته است. در زبان یونانی به واژه مس kypros گفته می شود. همین باعث شده تا کشور قبرس با همین نام شناخته شود. همچنین قبرس لقب مروارید مدیترانه یا جزیره بهشتی را به خود اختصاص دهد. زیبایی ها و جاذبه های گردشگری متعدد در قبرس شمالی باعث شده تا با اسم های مختلف دیگری از قبیل پارادایس هم در بین عموم مردم شناخته شود. موقعیت خوب اقتصادی و جغرافیایی این کشور باعث شده تا رفته رفته کشورهای بیشتری تصمیم به گسترش تبادلات خود با قبرس گرفته و با این کشور وارد مذاکرت سیاسی و اقتصادی شوند. در حال حاضر پایتخت قبرس، نیکوزیا است و یکی از بزرگترین شهرهای قبرس به حساب می آید.

مطالعه بیشتر :ویزای کار قبرس شمالی

قبرس شمالي كجاست؟

 کشور قبرس شمالی در شرق دریای مدیترانه واقع شده است. در حال حاضر جزء پرجمعیت ترین جزیره های این منطقه محسوب می شود. این جزیره توسط آب های نیلگون مدیترانه احاطه شده و محل تلاقی سه قاره اروپا، آفریقا و آسیا است. شکل این جزیره شبیه به گیتار می باشد. کشور قبرس دارای دو بخش شمالی و جنوبی بوده که بخش شمالی آن تحت حمایت کشور ترکیه است. وسعت بخش شمالی قبرس 9125 کیلومتر مربع می باشد. این کشور در 380 کیلومتری شمال مصر، 75 کیلومتری جنوب ترکیه و 105 کیلومتری غرب سوریه واقع شده است. بخش شمالی قبرس با کشور یونان حدود 800 کیلومتر فاصله دارد. بخش شمالی و جنوبی این کشور در شهر نیکوزیا از هم جدا شده و این شهر به عنوان پایتخت هر دو بخش تعیین شده است.

مطالعه بیشتر:سرمایه گذاری در قبرس

یک تصویر از یکی از شهرهای قبرس شمالی

پرچم قبرس شمالی

پرچم قبرس شمالی تقریبا شبیه به پرچم کشور ترکیه است. در واقع پرچم سفید و قرمز جمهوری قبرس (TRNC )آینه ای معکوس از طرح و رنگ پرچم ترکیه به شمار می رود. هر نمادی که بر روی پرچم کشورهای مختلف درج می شود نشان دهنده تاریخ و فرهنگ همان کشور است. در نتیجه نمی توان از اهمیت پرچم به عنوان نماد یک کشور غافل شد. در طول تاریخ اتفاقات مهم روی طرح و رنگ پرچم ها تاثیر گذاشته و کشور قبرس هم از این تغییرات در امان نبوده است. پرچم قبرس شمالی به عنوان نمادی از نگرش سیاسی، دین، آیین و فرهنگ این کشور شناخته شده است. پس از اعالم TRNC در سال 1983 پرچم قبرس هم طراحی شد. زمینه پرچم با رنگ سفید با ستاره و ماه قرمز می باشد که یک نوار قرمز رنگ در بالا و پایین پرچم قبرس آن را متمایز تر از پرچم ترکیه کرده است. ناگفته نماند که پرچم ترکیه دارای زمینه قرمز با ماه و ستاره سفید رنگ است. چیزی که باعث تمایز این پرچم شده است حک کردن پرچم این کشور با عرض 426 متر در قسمت جنوبی رشته کوه Parmak می باشد. این پرچم عظیم رو به روی نیکوزیا نقش بسته و از نمای دور هم قابل دیده شدن است. این پرچم حک شده جزء بزرگترین پرچم های این کشور محسوب می شود. در واقع حک کردن پرچم دامنه جنوبی کوههای کایرنیا باعث شد تا قبرسی های یونانی به این موضوع اعتراض کنند. اما در روزهای خاص و ملی این پرچم چراغانی می شود و قبرسی ها از آن به عنوان نماد قتل عام ترک ها به دست قبرسی های یونانی یاد می کنند.

تصویر یک ساحل در قبرس شمالی

پایتخت قبرس شمالی 

کشور قبرس از دو بخش قبرس شمالی و قبرس جنوبی تشکیل شده است. این کشور در شهر نیکوزیا از هم جدا شده است. در واقع بخشی از شهر نیکوزیا در قبرس شمالی و بخشی دیگر در قبرس جنوبی قرار دارد. این شهر به عنوان پایتخت هر دو قبرس جنوبی و شمالی شناخته می شود. لفکوشا یا شهر نیکوزیا بزرگترین شهر کشور قبرس است. این شهر از نظر اقتصادی، سیاسی، تحصیلی و … جزء بهترین و مهمترین شهرهای قبرس محسوب می شود. بسیاری از ارگان ها و سازمان های بین المللی، ارگان های تجاری و سیاسی، کالج و دانشگاه ها، مراکز خرید، مکان های تاریخی و گردشگری و … در این شهر واقع شده اند. نیکوزیا بزرگترین و زیباترین شهر دو تکه جهان است. بسیاری از امورات مهم کشور قبرس در این شهر انجام می شوند. بیشتر گردشگرانی که وارد این کشور می شوند بخشی از سفر خود را به بازدید از پایتخت قبرس اختصاص می دهند. البته ناگفته نماند که هیچ گونه مجوز و محدودیتی برای شهروندان قبرس جنوبی و شمالی برای تردد و رفت و آمد وجود ندارد. صرفا با داشتن کارت شناسایی می توانند عبور و مرور کنند.

تصویر یک مکان در قبرس شمالی

هزینه های زندگی در قبرس شمالی

 هزینه های زندگی در قبرس شمالی برای افرادی که در این کشور کار می کنند چندان باال نیست. به این معنی که سطح درآمد و هزینه ها با هم همخوانی دارد. برای زندگی در این کشور نیازی به هزینه و سرمایه کالنی نیست. اگر شغل شما سطح متوسط درآمد داشته باشد به راحتی می توانید در این کشور زندگی کنید و رفاه مالی داشته باشید. بخشی از هزینه های زندگی به تحصیل افراد اختصاص دارد. هزینه تحصیل در کشور قبرس با توجه به مقطع تحصیلی متفاوت است. البته الیف استایل افراد هم به نوعی در تعیین هزینه های زندگی دخیل است. به طور مثال شما با یک درآمد متوسط هم می توانید برخی از وعده های غذایی خود را در رستوران ها سرو کنید. به طور متوسط اگر شما در یک رستوران یک برگر بخورید باید حدودا 70 لیر هزینه پرداخت کنید. از آنجا که درصد تورم در این کشور بسیار پایین است در نتیجه هزینه های زندگی هم ثابت است. به طور معمول برخی از هزینه های خوراک افراد به شرح زیر است.

 • برای شش عدد تخم مرغ 23.75 لیر باید پرداخت کنید.
 •   هزینه یک لیتر شیر معادل 22 لیر است. 
 •  هزینه یک کیلو گوشت حدود 310 لیر است. 
 •  هزینه یک کیلو برنج چیزی بین 23 تا 67 لیر است.
 •   یک قالب پنیر صد گرمی حدود 21 لیر است.

بخشی از هزینه های زندگی در قبرس مربوط به هزینه مسکن می باشند. در واقع فاکتورهای مهمی روی هزینه اجاره مسکن در این کشور تاثیر می گذارند. موقعیت مکانی و متراژ خانه دو فاکتور تعیین کننده در هزینه اجاره خانه و خرید خانه هستند. افرادی که قصد اقامت موقت در این کشور را دارند می توانند خانه خود را با تمام تجهیزات و لوازم خانگی اجاره کنند. البته افراد دانشجو امکان اقامت در خوابگاه ها را دارند و در هزینه های آن ها صرفه جویی زیاد می شود. مثال خوابگاه هایی که امکانات کافی برای زندگی دارند سالانه چیزی حدود 2.9 تا 5 هزار دالر دریافت می کنند. با دریافت این هزینه ها دیگر دانشجو هزینه ای بابت مصرف آب، برق، نظافت و اینترنت پرداخت نمی کند. ناگفته نماند قیمت ها حدودی بیان شده اند و هنگام سفر یا اقامت میتوان از به روز ترین قیمت ها در سایت های معتبر مطلع شد.

تصویر یک بنای تاریخی در قبرس شمالی

وضعیت کار و درآمد در قبرس شمالی

با توجه به اینکه قبرس شمالی اقتصاد رو به رشدی داشته و توانسته با افزایش سرمایه گذاری های خارجی و پیشرفت صنعت گردشگری نرخ بیکاری را به زیر 7.5 درصد برساند در نتیجه وضعیت کار و درآمد در این کشور در سطح خوبی قرار دارد. وضعیت کار و درآمد برای شهروندان این کشور خوب است اما کسانی که اقامت این کشور را دریافت می کنند برای ورود به بازار کار باید به زبان رسمی این کشور تسلط داشته باشند. تسلط به سایر زبان هایی مانند انگلیسی، عربی و … شرایط ورود به کار را تسهیل می بخشند.

مشاغل زیر از نظر نظر درآمد وضعیت خوبی دارند و بسیار پر طرفدار هستند:

 • مشاغل مربوط به حوزه توریستی مانند هتلداری، مارکتینگ، اجاره ماشین، عکاسی رستوران، کافه، قنادی و شیرینی پزی، گالری ماشین، فعالیت های تفریحی و آبی، صرافی، IT  
 • مشاغل مربوط به پروژه های ساختمانی: مانند شغل های مهندسی، شغل های مربوط به بازاریابی و فروش، شغل های مربوط به دکوراسیون داخلی منزل و کارهای ساختمانی  
 • شغل های مربوط به حوزه آکادمیک و دانشگاهی: مانند تدریس در دانشگاه  شغل های مربوط به تجارت و بازرگانی  شغل های مربوط به حوزه تدریس و آموزش

تصویر یک ساختمان تجاری در قبرس شمالی

مهم ترین شهرهای قبرس شمالی

 دلیل اینکه بیشتر افراد قبرس شمالی را برای کار، تحصیل، سفر و زندگی انتخاب می کنند اطلاع داشتن درباره شهرهای تاریخی همچون نیکوزیا، گیرنه و … بسیار مهم است. این شهرها جزء مهمترین و بهترین شهرهای قبرس به حساب می آیند.

نیکوزیا

 بزرگترین شهر قبرس نیکوزیا است که بخشی از آن در قبرس شمالی و بخشی دیگر در قبرس جنوبی واقع شده و به عنوان پایتخت هر دو کشور به حساب می آید. شهروندان قبرسی بدون نیاز به مجوز می توانند در این شهر به راحتی تردد کنند. هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

فاماگوستا

فاماگوستا یکی از شهرهای ساحلی و بسیار زیبای قبرس به حساب می آید که قلعه ها و آثار گردشگری زیادی را در خود جای داده است.

شهر گیرنه

شهر گیرنه به دلیل موقعیت زیبایی که دارد همیشه بیشترین تردد گردشگران خارجی را داشته است. این

شهر توریستی به عنوان جواهر قبرس شناخته شده و آثار گردشگری و تاریخی زیبایی دارد.

مساحت و جمعیت قبرس شمالی

موضوع دیگری که در مورد قبرس شمالی نظر بیشتر افراد را به خود جلب کرده مساحت آن است. مساحت این کشور معادل ۳٬۳۵۵ کیلومتر مربع )۱٬۲۹۵ مایل مربع( می باشد. در واقع نزدیک به 2.7 درصد از آبهای آزاد را به خود اختصاص داده است. با توجه به اینکه وضعیت آب و هوایی این بخش از قبرس نسبت به قبرس جنوبی بهتر است و اوضاع کشاورزی هم در این قسمت بهتر می باشد در نتیجه افراد بیشتر ترجیح می دهند در این کشور سکونت کنند. بر اساس داده هایی که در حوالی سال 2022 به دست آمده جمعیت این کشور حدود 384 هزار نفر بوده است.

زبان و مذهب مردم قبرس شمالی 

همانطور که گفته شد قبرس شمالی تحت حمایت کشور ترکیه است از این رو زبان این کشور ترکی استانبولی می باشد. لهجه مردم این کشور تا حدودی با لهجه مردم ترکیه متفاوت است. با توجه به اینکه گردشگران زیادی وارد این کشور می شوند در نتیجه بیشتر مردم تسلط کاملی به زبان انگلیسی دارند. در مورد مذهب کشور مذکور باید بگوییم که فراز و نشیب و جنگ های متعددی که در این کشور روی داده باعث شده تا ادیان مختلفی در این کشور وجود داشته باشند. دین اصلی این کشور اسالم است و بیشتر مردم سنی هستند اما دین ارتدوکس یونانی و مسیحی هم در این کشور وجود دارند. با این اوصاف محدودیت انتخاب دین در این کشور وجود ندارد.

فرهنگ و آداب و رسوم قبرس شمالی

مردم قبرس شمالی دارای یک فرهنگ غنی هستند. برخی از آداب و رسوم در این کشور برگرفته از فرهنگ کشورهای همسایه مانند ترکیه است. بیشتر جشن های مذهبی در این کشور برگزار می شوند. زندگی خانوادگی و وقت گذراندن با خانواده در بین مردم قبرس از اهمیت بالایی برخوردار است. برگزاری پیک نیک های خانوادگی و جشن های مختلف در شهرها و روستاهای قبرس رایج بوده و این بخشی جدا نشدنی از فرهنگ این کشور است. مهمترین فستیوال هایی که در این کشور برگزار می شوند شامل فستیوال رنگ ها و فستیوال بهار می باشند. فرهنگ مردم قبرس در مورد ازدواج تقریبا مشابه فرهنگ ایرانی است. از آنجا که دین اکثریت مردم اسالم است در نتیجه عروسی و ازدواج یک رویداد مقدس می باشد. با جمع شدن اعضای فامیل در عروسی و برگزاری مراسم، عروس و داماد زندگی مشترک خود را شروع می کنند. بازتاب فرهنگ مردم قبرس در زندگی اجتماعی بسیار زیبا است. مردم این کشور اجتماعی هستند و بیشتر وقت خود را در کافه ها و فضاهای بیرون از خانه سپری می کنند. جشنواره های مختلفی در فصل تابستان در این کشور برپا می شوند و این بهانه ای برای دور هم جمع شدن شهروندان است. 

مردم قبرس شمالی

ساختار سیاسی در قبرس شمالی

به رسمیت نشناختن قبرس شمالی توسط برخی از کشورهای اروپایی باعث شده تا روی روابط سیاسی و اقتصادی این کشور تاثیر بگذارد.

 • این کشور دارای یک حکومت جمهوری دموکراتیک است و ساختار سیاسی آن متشکل از رئیس جمهور و نخست وزیر می باشد.  
 • وظیفه نخست وزیر در ساختار سیاسی این کشور ریاست دولت و احزاب است و رئیس جمهور هم ریاست امور مملکتی را بر عهده دارد.

احزاب مختلفی تحت نظارت دولت در ساختار سیاسی این کشور وجود دارند و فعالیت های آن ها تحت نظارت دولت انجام می شود.

 • مجلس یا همان قوه مقننه هم در این کشور وجود دارد که دولت اختیار اداره آن را بر عهده دارد. اعضای مجلس 50 نفر هستند. این اعضا از طریق انتخابات در 5 ناحیه انتخاباتی تعیین می شوند. قانونگذاری در کشور قبرس بر عهده ی اعضای مجلس است.
 •  در ساختار سیاسی این کشور قوه قضاییه فعالیت مستقلی دارد و هیچ کدام از قوه های دیگر روی کار آن نظارت نمی کنند. افرادی که شهروند قبرس هستند می توانند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند. این انتخابات هر 5 سال یکبار و با حضور مردم انجام می شود.
 •  کشورهایی که قبرس را به رسمیت می شناسند شامل آذربایجان، کوسوو، گینه استوایی، قرقیزستان، پاکستان، لیبی، ترکیه، روسیه و … هستند که ارتباطات سیاسی زیادی با ان دارند.

پاسپورت قبرس شمالی

شهروندان قبرس شمالی می توانند پاسپورت این کشور را دریافت کنند و در سفرهای بین المللی خود از آن استفاده کنند. اما محدودیت در سفر با پاسپورت این کشور معضل بسیاری از شهروندان است. با توجه به اینکه بسیاری از کشورها قبرس را به رسمیت نمی شناسند در نتیجه محدودیت هایی را برای آنها قایل هستند اما با داشتن پاسپورت این کشور می توان به هفت کشور از قبیل تانزانیا، آنگولا، پاکستان، ترکیه، آمریکا، انگلستان و استرالیا سفر کرد. البته شهروندان قبرسی می توانند پاسپورت ترکیه را دریافت کنند و به کشورهای زیادی بدون محدودیت سفر کنند.

اقتصاد قبرس شمالی

 جدای از هر موضوع دیگری بحث اقتصاد یک کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع اقتصاد قدرتمند روی تمامی فاکتورهای مهم مانند زیر ساخت های گردشگری، فرهنگی و رفاهی تاثیر می گذارد. قبرس شمالی یک اقتصاد رو به رشد دارد و صادرات روز به روز در این کشور رونق بیشتری پیدا می کند. بیشتر محصولات صادراتی این کشور سیمان و پوشاک هستند و بخش خدمات در اقتصاد این کشور تاثیر شگرفی دارد. صنعت، کشاورزی و خدمات بیشترین سهم را در اقتصاد قبرس ایفا می کنند. ایرانیان زیادی در این کشور در پست های مختلف مشغول به کار هستند. برای کسب درآمد این کشور روی آموزش هم حساسیت بالایی وجود دارد. تعرفه پایین مالیات و پایین بودن هزینه های زندگی باعث شده تا دانشجویان و توریست های زیادی وارد این کشور شوند. پیشرفت های اقتصادی این کشور با اصلاح قوانین مالیاتی رنگ و بویی دیگر به خود گرفته و موجب شده تا سرمایه گذاری با خرید ملک و زمین راحت تر شود.

قبرس شمالی

آب و هوای قبرس شمالی 

در شرق مدیترانه جزیره پهناور و خوش آب و هوای قبرس شمالی واقع شده است. با توجه به اینکه این کشور در مجاور دریا قرار دارد در نتیجه می توان حدس زد که آب و هوای آن معتدل مدیترانه ای است و رطوبت دریا تاثیر خود را روی آن گذاشته است. در بیشتر ایام سال قبرس آب و هوایی مرطوب دارد. موقعیت جغرافیایی این کشور به نحوی است که در بیشتر روزهای سال از بخش جنوبی جزیره یا همان قبرس جنوبی گرم تر است. بیشتر توریست هایی که جذب این کشور میشوند شیفته آب و هوای معتدل و مرطوب آن هستند چون تقریبا 320 روز از سال هوا مطبوع است. زمستان های این کشور سرد و سخت نیست و هوا در بهار و پاییز خنک و دلپذیر است. ماه آگوست گرمترین ماه سال در این کشور است.

 

تفریحات در قبرس شمالی

 تفریحات در قبرس شمالی در ادامه این مطلب می خواهیم کمی هم درباره تفریحات هیجان انگیز و پرطرفدار قبرس شمالی صحبت کنیم:

تقریحات مردم در قبرس شمالی

تفریحات آبی و دریایی 

مهمترین جاذبه های گردشگری کشور قبرس تفریحات آبی این کشور است. در واقع اولین چیزی که در این کشور نظر مسافران را جلب می کند تفریحات آبی متنوع است. مهمترین تفریحات آبی در شهرهای قبرس فوتبال و والیبال ساحلی، حمام آفتاب، اسکی روی آب، غواصی، شنا، حمام آفتاب، فلای برد، جت اسکی، قایق سواری، ماهیگیری، چتر پاراسل و … هستند. در بیشتر پروژه های مسکونی و هتل ها استخر و سونا وجود دارد.

تفریحات ورزشی

 از مهمترین تفریحات ورزشی این کشور می توان به تیراندازی، گلف، پرش از ارتفاع، اسب سواری، فوتبال روی چمن مصنوعی، بولینگ، پاراگلایدر و … اشاره کرد.

کلاب و کازینو

 در بیشتر شهرهای قبرس کافه ها، کازینوها و کلوپ ها و بارهای متعددی وجود دارد که با آواز و موسیقی زنده مکان زیبایی را برای گذراندن لحظات شاد فراهم کرده اند.

امکان استفاده از تفریحات هتل ها

 در بیشتر هتل های لوکس ومدرن این کشور امکانات تفریحی و رفاهی متعددی وجود دارد که با رزرو این هتل ها می توان از تمامی این تفریحات استفاده کرد.

مناطق گردشگری و توریستی قبرس شمالی

 تاریخچه کهن قبرس شمالی و وجود تمدن ها و حکومت ها مختلف در این کشور منجر شده تا آثار باستانی و مناطق گردشگری متعددی از ادیان و فرهنگ ها مختلف به جا بماند. از مهمترین مناطق توریستی می توان به قلعه هیلاریون، بندر گیرنه، کلیسای بلاپایس و … اشاره کرد. اما مناطق گردشگری و تفریحی این کشور می توان به پارک ها و شهربازی های قبرس با امکانات تفریحی و رفاهی و متعدد، مسیرهای دوچرخه سواری در کنار سواحل زیبا، غواصی در آبهای جزیره و اسکوتر برقی اشاره کرد.

مکان های دیدنی در قبرس شمالی 

سواحل بکر و دیدنی و آثار تاریخی قبرس شمالی آن را به یکی از زیباترین جزایر مدیترانه تبدیل کرده است. قدمت مکان های دیدنی این کشور به پارینه سنگی باز میگردد. در زیر به چند مورد از مهمترین جاذبه های گردشگری این کشور اشاره می کنیم:

 

 • دیوارهای ونیزی و خیابان های باریک شهر قدیمی نیکوزیا 
 •  بازار سنتی و مسجد سلیمیه در شهر نیکوزیا  
 • بویوک هان نیکوزیا  
 • موزه بربریت نیکوزیا 
 •  بنادر و قلعه های تاریخی شهر گرینه مانند قلعه بوفانتو و قلعه گیرنه  
 • کاخ وونی در شهر گوزل یورت  
 • قلعه سنت هیلاریون بر فراز کوه های گیرنه  
 • کلیسای بلاپایس در روستای کوچک بلاپایس در ۵ کیلومتری شهر گیرنه 
 •  قلعه بوفاونتو گیرنه  
 • قلعه کانتارا و مسجد لالا مصطفی پاشا در شهر فاماگوستا
 •   شبه جزیره کاراپاس و کلیسای آندریاس فاماگوستا
 •   سواحل نقره ای و دروازه ی دریایی فاماگوستا 
 •  ساحل لاک پشت های گیرنه  
 • شهر باستانی سالامیس 
 •  برج اتللو در فاماگوستا  
 • ساحل گلپ سدیس در گیرنه  
 • موزه کشتی غرق شده در سواحل گیرنه  
 • صومعه سنت بارناباس در شهر فاماگوستا  
 • کلیسای سنت لازاروس، قلعه لارناکا، م
 • مسجد جامع کبیر و دریاچه نمک در شهر لارناکا

مردم قبرس شمالی در حال تفریح

قبرس شمالی از نظر امنیت چگونه است؟

ارزیابی هایی مختلف در رابطه با امنیت قبرس شمالی انجام شده است که در همه آن امنیت حرف اول را در این کشور می زند. در سال 2020 به عنوان پنجمین کشور امن دنیا شناخته شد. میزان جرم و جنایت، دزدی و … در این کشور بسیار پایین است و تمام افراد به خصوص زنان در امنیت کامل هستند. در حوزه اجتماعی هم این کشور امنیت بالایی دارد به طوری که به راحتی و بدون دغدغه میتوان سرمایه گذاری کرد. از طرفی هم امنیت شغلی و اقتصادی در این کشور بالاست و شهروندان و مهاجران هیچ گونه مشکلی با این موضوع ندارند.

 

نام قبرس شمالی به انگلیسی چیست؟

 حتما تاکنون شنیده اید که قبرس شمالی به انگلیسی به  Northern cyprusشناخته شده است. اما این کشور در ترکی استانبول  KUZEY KIBRIS  نام دارد.

آیا قبرس شمالی جزو اتحادیه اروپا است؟

 کشور قبرس شمالی تحت سلطه ترکیه است و در سال 1961 به عضویت اتحادیه کشورهای مشترک المنافع درآمد. کشور قبرس عضو کشورهای بنیانگذار جنبش عدم تعهد است. اما جمهوری قبرس از سال 2004 به عضویت اتحادیه اروپا در آمده است.

 

واحد پول قبرس شمالی چیست؟

با توجه به اینکه قبرس شمالی تحت سلطه ترکیه است در نتیجه واحد پول رسمی این کشور هم لیر ترکیه است. با توجه به اینکه این کشور ظرفیت گردشگری بالایی دارد و به صورت مداوم مسافران به این کشور سفر میکنند در نتیجه واحد پول این کشور محدود به لیر نیست و از ارزهای بین المللی همچون دالر و یورو هم در این کشور استفاده می شود. البته با تبدیل ارز به لیر می توان در هزینه های زیادی صرفه جویی کرد.

سفر به قبرس شمالی

 بدون شک فاکتورهای مهمی در قبرس شمالی وجود دارند که سفر به این کشور را جذاب کرده است. طبیعتا وضعیت آب و هوا و هزینه ها تاثیر زیادی در جذب گردشگر دارد. این کشور توانسته است در جذب توریست های اروپایی قدرتمند ظاهر شود و رتبه 7 جذب توریسم در دنیا را دارد. برای سفر به این کشور به صورت هوایی و زمینی می توان اقدام کرد. که در هر دو روش باید در کشور ترکیه توقف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پروژه‌های امیرال اینوستمنت در قبرس شمالی