تصویر چند دانشجو

معرفی بهترین رشته های تحصیلی در قبرس شمالی

وقتی صحبت از بهترین رشته های تحصیلی در قبرس شمالی می شود در پاسخ باید به رشته های مثل مدیریت بازرگانی،گردشگری و هتلداری ،معماری ،مهندسی عمران ،استحکام و سازه ،مدیریت مالی،دندانپزشکی ،داروسازی،امنیت سایبری،دامپزشکی،هوش مصنوعی اشاره کرد زیرا رشته های ذکر شده با توجه به نوع اقتصاد قبرس شمالی و صنایع فعال و مهم این کشور انتخاب و معرفی شده اند و در حال حاضر در اقتصاد قبرس شمالی صنایع گردشگری ،ساخت ساز،مالی و تجاری از اهمیت بالایی برخوردار می باشند فلذا توصیه ما به شما این است که اگر قصد دارید پس از اتمام تحصیل در این کشور زندگی کنید ترجیحا به تحصیل در یکی از رشته های ذکر شده بپردازید.

بهترین رشته های تحصیلی در قبرس شمالی با توجه به سیستم آموزشی قوی که این کشور دارد محدود نیستند. سیستم آموزشی قبرس شمالی از استانداردهای آموزشی اروپا و آمریکا بهره می گیرد. بنابراین، پشیمانی در انتخاب رشته وجود نخواهد داشت. با توجه به اینکه این کشور از مجهزترین دستگاه‌ برای تدریس دانشجویان پزشکی استفاده می‌کند، رشته پزشکی و دندان‌پزشکی نیز از رشته های پرطرفدار محسوب می شوند. 

قبل از مطالعه ادامه مقاله حتما ویدیو زیر را برای اگاهی بهتر از مراحل لازم برای ورود و تحصیل در این کشور را مشاهده بفرمایید.

فهرست بهترین رشته های تحصیلی قبرس شمالی

قبل از معرفی فهرست بهترین رشته های تحصیلی قبرس شمالی، ذکر مجدد این نکته بسیار حائز اهمیت است :

 توجه به هدف و علاقه خودتان مهم‌ترین فاکتور در انتخاب رشته خواهد بود اما توجه به این موضوع که رشته ی انتخابی بازار کار خوبی نیز داشته باشد بسیار مهم است. اگر قصد این را داشته باشید که پس از پایان تحصیل در این کشور بمانید، باید از بازار کار آن مطلع باشید. در ادامه مقاله برخی از محبوب‌ترین رشته های تحصیلی در این کشور را معرفی کرده تا با آگاهی بیشتر رشته مورد علاقه خود را انتخاب نمایید.

مطالعه بیشتر :دانشگاه مدیترانه شرقی

بطور کلی فهرست بهترین رشته های تحصیلی قبرس شمالی عبارت است از :

 • مدیریت بازرگانی
 • گردشگری
 • معماری
 • مهندسی عمران
 • دندانپزشکی
 • امنیت سایبری
 • هوش مصنوعی

درست از زمان استقلال بخش شمالی از بخش جنوبی و تبدیل سیستم‌های قبلی در اکثر حوزه‌ ها به سیستم‌های کامپیوتری، بسیار مهم شده و اهمیت آن در حال افزایش است. بطور کلی رشته علوم کامپیوتر در همه جای جهان جزء رشته‌های پرطرفدار به حساب می آید. زیرا این جور رشته ها آینده شغلی خوبی داشته و همچنین پر درآمد هستند. در این بین کشور قبرس شمالی نیز از این قضیه مستثنی نیست. یکی دیگر از رشته های مناسب برای تحصیل در این کشور رشته های مهندسی است. رشته هایی نظیر : عمران، شیمی، مهندسی کامپیوتر، مکانیک، برق، بیومدیکال و … جزو رشته های پرطرفدار قبرس شمالی محسوب می شوند.

تصویر تعدادی دانشجو

مطالعه بیشتر : هزینه تحصیل در قبرس شمالی

یکی دیگر از بهترین رشته های تحصیلی در این کشور علوم زمین و مطالعات محیط زیست است. به دلیل جزیره ای بودن این کشور و موقعیت جغرافیایی آن مباحثی مانند :

 •   کشف یا تهیه منابع طبیعی جدید
 •   مطالعات درباره ی انرژی‌های تجدید پذیر
 •   استفاده‌ی بهینه از منابع طبیعی
 •   بررسی مناطق خارج از شهر از لحاظ ساختار زمین‌ها
 •   تصمیم‌گیری برای ساخت و سازهای شهری، خیلی زیاد مورد توجه قرار می گیرند. بنابراین اهمیت وجود متخصصین در زمینه محیط زیست بسیار پر رنگ شده است.

تصویر چند دانشجو

به دلیل اینکه قبرس شمالی جزو کشور های توریستی است و سالانه افراد زیادی از ملیت های مختلف به آنجا سفر میکنند، مهمان نوازی و پذیرایی از توریست ها به صورت حرفه ای انجام می شود. بنابراین پرورش نیروهای متخصص و تحصیل کرده در این زمینه بسیار با اهمیت است. در این صورت از گردشگران به نحو احسن پذیرایی شده و سبب پیشرفت صنعت گردشگری نیز می شود. آینده شغلی برای افرادی که در حوزه ی روزنامه نگاری و رسانه نیز تحصیل می کنند هم بسیار روشن است. زیرا کشور قبرس شمالی به عنوان کشوری کوچک و استقلال یافته، نیازمند به گسترش رسانه‌های تلویزیونی و اینترنتی می باشد.

علوم اجتماعی به عنوان یکی از بهترین رشته های تحصیلی در قبرس شمالی شاخه ای از علوم بوده که به بررسی رفتار افراد در جامعه می پردازد. علاوه بر این آنالیز و مطالعات انسانی، باستان شناسی، مطالعات اجتماعی، اقتصاد و تاریخ نیز جزو این رشته می باشند. این علم برای هر کشوری لازم و ضروری است که قبرس شمالی نیز از این امر مستثنی نخواهد بود.

به طور كلي بهترين رشته هاي  تحصيلي در هر مقطع در قبرس شمالي
در مقطع دكترادر مقطع كارشناسي ارشددر مقطع كارشناسي
مديريت بازرگانيبانكداري و امور ماليگردشگري و هتلداري
روابط بين المللياستحكام سازهمعماري
علوم اقتصادعلوم داده (علوم اجتماعي)مهندسي عمران
امور ماليسيستم هاي اطلاعاتي و نوآوري ديجيتالمديريت بازرگاني

شرایط لازم برای تحصیل در بهترین رشته های قبرس شمالی چیست ؟

شرایط لازم برای تحصیل در بهترین رشته های قبرس شمالی با توجه به قوانین در اکثر مواقع برای همه یکسان است. در برخی از برنامه‌های تحصیلی امکان دارد به مصاحبه نیاز باشد.

ما چگونه می توانیم برای شما اقدام به اخذ ویزای تحصیلی از بهترین دانشگاه های قبرس کنیم ؟

علاوه بر مدارکی که باید ارائه دهند، تسلط به زبان انگلیسی نیز برای پذیرش مد نظر گرفته می شود. بنابراین دانش‌آموز باید صلاحیت و مهارت خود را در زبان انگلیسی اثبات کنند. البته در برخی مواقع استثناعاتی نیز وجود دارد که کار را برای پذیرش آسان می کنند. بطور مثال بدون مدرک زبان نیز می توان در قبرس شمالی تحصیل کرد.

تصویری از محیط یک دانشگاه در قبرس شمالی

اگر فردی مدرک زبان نداشته باشد، با پذیرش مشروط، تحصیل را شروع کرده و پس از یک یا دو ترم ملزم به گذراندن برنامه مقدماتی زبان انگلیسی در قبرس شمالی خواهد بود.

مطالعه بیشتر:رشته های مهندسی در قبرس شمالی 

شرایط لازم برای تحصیل در بهترین رشته های قبرس شمالی عبارتند از :

 •   پاسپورت معتبر
 •   تکمیل فرم درخواست
 •   دو یا سه توصیه‌ نامه امضا شده
 •   کپی مدرک دیپلم و یا مدارک دانشگاهی برای درخواست مقاطع بالاتر
 •   رزومه (CV)
 •   انگیزه نامه

دانش‌آموزانی می توانند جهت تحصیل در دوره ی کارشناسی درخواست دهند که موفق به گذراندن تحصیلات دبیرستان خود شده اند. گذراندن حداقل 12 سال تحصیلات پیش دانشگاهی برای دانش آموزان خارج از کشور و اخذ مدرک دیپلم، لازم و ضروری است.

مزایای زندگی در قبرس و اهمیت این موضوع برای دانشجویان 

هزینه تحصیل بهترین رشته ها در قبرس شمالی

هزینه تحصیل بهترین رشته ها در قبرس شمالی با توجه به رشته و نوع بورسیه متقاضیان، مختلف است. برای مثال شهریه پزشکی با شهریه داروسازی در قبرس شمالی متفاوت می باشد. این شهریه ها نیز هر سال تغییر کرده و مطابق با جدیدترین لیست دریافتی از دانشگاه خاور نزدیک قبرس، دانشگاه های مدیترانه شرقی قبرس و دانشگاه بین المللی قبرس در زیر لیست شهریه تحصیل، لحاظ می شود.

مطالعه بیشتر : مهاجرت کاری به قبرس شمالی

ویدیو مزایای تحصیل در قبرس

 

از دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی دارند، فقط نصف شهریه دریافت خواهد شد. بدان معنا که به دانشجویان ایرانی بورسیه 50 درصدی تعلق خواهد گرفت. در صورتی که معدل آخرین مقطع تحصیلی دانشجویان (در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا) بالای 14 باشد، موفق به دریافت بورسیه های 50 درصدی خواهند شد. در بسیاری از مواقع، نمایندگان دانشگاه قبرس از موضوع بورسیه سو استفاده کرده و بابت آن 50 درصد از دانشجویان هزینه های اضافی دریافت می کنند . این در حالی است که بورسیه 50 درصدی در مقطع کارشناسی به دلیل جهان سوم بودن کشور ایران به دانشجویان تعلق می گیرد. در مقاطع بالاتر نیز این امر به علت معدل دانشجو اعمال می شود.  این بورسیه 50 درصدی به تمامی متقاضیان ایرانی بدون در نظر گرفتن هیچ گونه استثنایی تعلق می گیرد.

هزینه تحصیل بهترین رشته ها در قبرس شمالی (پزشکی و پیراپزشکی) به شرح زیر است:

نام رشتهشهریه بدون بورسیهشهریه با بورسیه 50 درصدشهریه با بورسیه 75 درصد
رشته داروسازی ( دانشگاه EMU)8000 دلار4000 دلار
رشته داروسازی (دانشگاه CIU)4400 یورو2200 یورو1100 یورو
رشته داروسازی (دانشگاه NEU)2800 یورو1400 یورو
رشته دندانپزشکی ( دانشگاه EMU)9200 دلار
رشته دندانپزشکی (دانشگاه CIU)5500 یورو2750 یورو
رشته دندانپزشکی (دانشگاه NEU)5800 یورو3480 یورو
رشته پزشکی ( دانشگاه EMU)10000 دلار
رشته پزشکی (دانشگاه CIU)6600 یورو3300 یورو
رشته پزشکی (دانشگاه NEU)6300 یورو3780 یورو
رشته پیراپزشکی ( دانشگاه EMU)7500 دلار3800 دلار
رشته پیراپزشکی (دانشگاه CIU)3500 یورو1726 یورو850 یورو
رشته پیراپزشکی (دانشگاه NEU)2800 یورو1400 یورو

در پایان

در این مقاله بهترین رشته های تحصیلی در قبرس شمالی مورد بررسی قرار گرفت. قبرس شمالی تحت سلطه ترکیه است که به قبرس آسیایی نیز معروف می باشد. در مقابل قبرس جنوبی تحت سلطه یونان است که به قبرس اروپایی معروف می باشد. تحصیل در هریک از این دو کشور ( قبرس شمالی و جنوبی) قوانین خاص خود را دارد. شایان ذکر است که هزینه های تحصیل دربخش جنوبی این کشور به دلیل محاسبه ی هزینه های زندگی به یورو، گران تر از قبرس شمالی خواهد بود.

رشته های تحصیلی در قبرس شمالی

زمانی که کشور قبرس شمالی در دهه هشتاد میلادی از قبرس جنوبی جدا و به نوعی مستقل شد، همواره دستخوش پیشرفت های متعددی قرار گرفت. بطور مثال در زمینه تحصیلات و کیفیت دانشگاه‌ها رشد چشمگیری داشته است. بدین ترتیب در سطح بین‌المللی همه ی دانشگاه‌های این کشور از لحاظ اعتبار مدرک تحصیلی و شناخته شدن، در جایگاه خوبی قرار گرفته اند. با این اوصاف چندین سال است که تحصیل در این کشور، طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. در این مقاله سعی بر آن است تا بهترین رشته‌های تحصیلی در قبرس شمالی برای افرادی که قصد تحصیل دارند، معرفی شود. بدین ترتیب تصمیم در زمینه انتخاب رشته بهتر انجام خواهد شد.

مطالعه بیشتر :خرید ملک در قبرس شمالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پروژه‌های امیرال اینوستمنت در قبرس شمالی