تصویری از شهر گیرنه

آشنایی شهر کایرنیا(گیرنه) قبرس شمالی

شهر کایرنیا (گیرنه) قبرس شمالی یکی از شهرهای کشور قبرس است. قبرس یک کشور جزیره ای در خاورمیانه است که در شرق دریای مدیترانه واقع شده است. زبان رسمی این کشور یونانی و ترکی است. در دهه هفتاد میلادی قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شد. بخش شمالی این کشور ترک زبان و مسلمان بوده و دارای حکومت مستقل می باشد، بخش جنوبی آن به زبان یونانی تکلم می کنند و اکنون تحت سلطه کشور یونان است. شهر کایرنیا یا گیرنه در قبرس شمالی واقع شده است، گیرنه امتیازات زیادی دارد که آن را تبدیل به یکی از زیباترین و بهترین شهرهای قبرس شمالی کرده است. این شهر دارای بندر و قلعه ای تاریخی بسیار زیبا بوده و به عنوان پایتخت گردشگری قبرس شناخته می شود. شهر کایرنیا 33000 نفر از جمعیت 1700000 نفری قبرس را در خود جای داده است. علاوه بر هتل های متعدد، بندر و سواحل متنوع این شهر دارای سه عدد از بهترین دانشگاه های کشور قبرس می باشد که در این شهر واقع شده اند.

تصویری از شهر گیرنه

آب و هوای شهر گیرنه

شهر کایرنیا (گیرنه) قبرس شمالی علاوه بر جاذبه های گردشگری و فرهنگی آّب و هوای بسیار دلپذیری هم دارد. به دلیل وجود شهر گیرنه است که قبرس به یکی از کشورهای توریستی و تجاری جهان تبدیل شده است. آب و هوای این شهر خود یکی از دلایل توریست پذیر بودن آن است. تابستانی طولانی، گرم و خشک دارد و در اصل دارای آب و هوای مدیترانه ای است. دمای هوا در تابستان تا 33 درجه سانتی گراد هم می رسد. زمستان های گیرنه هم خنک و ملایم بوده و دارای هوای آفتابی بارانی است. دمای هوا در زمستان به 15 درجه کاهش می یابد. باران فقط 58 روز از سال در این شهر می بارد. می توان گفت که گیرنه یک شهر منحصر به فرد از لحاظ آب و هوا است.   

مطالعه بیشتر : خرید ملک در قبرس 

هزینه های زندگی در شهر گیرنه قبرس چقدر است؟

شهر گیرنه قبرس شمالی یک شهر توریست پذیر است. قطعا هزینه زندگی در شهری که جاذبه های گردشگری بسیاری دارد، بخش عظیمی از جمعیت کشور را به خود اختصاص داده است و گردشگرهای زیادی را هم به خود جذب می کند به نسبت بالا است.

به طور کلی هزینه زندگی در گیرنه برای هر شخص عددی در حدود 840 دلار می باشد. موقعیت های شغلی مناسب و درآمد خوب زندگی در این شهر را لذت بخش می کند ، به شما پیشنهاد می کنیم برای مطالعه بیشتر درباره هزینه های زندگی در قبرس شمالی مقاله ما در همین زمینه را مطالعه بفرمایید.

 

وضعیت بازار کار و میزان درآمد در شهر گیرنه قبرس چگونه است؟

متوسط درامد سالانه افراد در این شهر در حدود 24 هزار دلار می باشد و بدیهی است که این عدد بسته به نوع شغل و تخصص شما می تواند بسیار بیشتر هم باشد.

شهر کایرنیا (گیرنه) قبرس شمالی دارای موقعیت اقتصادی بسیار خوبی است. بازار آزاد مبتنی بر خدمات، اقتصاد باز، گردشگری و توریسم و موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی که این کشور دارد، همچنین جمعیت پایین آن سبب شده کسب و کارها در آن رونق بالایی داشته باشند. کشور قبرس جهت افزایش منافع اقتصادی خود در شهر گیرنه و سایر شهرهای خود، هر ساله اقدام به جذب نیروی متخصص و مجرب خارجی می نماید و افراد می توانند از طریق مهاجرت کاری به قبرس وارد شده و به کسب  دارمد و زندگی بپردازند.

قبرس برای اینکه بتواند شرایط زندگی مردم خود و مهاجرین را آسانتر کند، سعی می کند که ارتباط خود را با دیگر کشورها افزایش دهد، به گونه ای که در چند سال اخیر کسب و کارها گسترش یافته  و فعالیت اقتصادی آسانتر و  نسبت به قبل رونق بیشتری داشته است. 

تصویری از اسکله شهر گیرنه

تحصیل در شهر گیرنه

شهر کایرنیا (گیرنه) قبرس شمالی علاوه بر موقعیت اقتصادی مناسب دارای موقعیت فرهنگی بسیار خوبی هم است. همانگونه که در ابتدای مقاله بیان شد، دو مورد از بهترین دانشگاه های قبرس که از سطح علمی خوبی هم برخوردار هستند، در این شهر واقع شده اند. دانشگاه آمریکایی گیرنه و دانشگاه علوم بهداشت قبرس  اسامی دو دانشگاه معروف این شهر است، که علاوه بر دانشجوهای داخلی دارای دانشجوهای بین المللی نیز می باشند. در مجموع 14000 دانشجو در این دو دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. با وجود اینکه هر دو دانشگاه نام برده خصوصی هستند اما ، به نسبت شهریه ای مقرون به صرفه دارند. موقعیت علمی خوب و شهریه مناسب از جمله دلایل اصلی جذب دانشجوی خارجی به این دانشگاه است،پس اگر به دنبال تحصیل در قبرس هستید می توانید این دو دانشگاه را در لیست خود قرار دهید

امکانات شهر گیرنه

جاذبه های گردشگری گیرنه

شهر کایرنیا (گیرنه) قبرس شمالی دارای بنادر زیبا و سواحل رویایی است. آب و هوای این شهر خود یکی از جاذبه های گردشگری آن محسوب می شود. تعداد قلعه ها و مکان های گردشگری این شهر به نسبت وسعت آن بسیار زیاد است. درست است که گیرنه شهر بزرگی نیست اما با این وجود این شهر تعداد زیادی جاذبه گردشگری دارد که در نوع خود شگفت انگیز است. در ادامه با تعدادی از مکان های گردشگری این شهر آشنا می شویم.

 •   قلعه سنت هیلاریون
 •   بندر و قلعه گیرنه
 •   هتل لرد پلاس
 •   موزه کشتی غرق شده باستان
 •   ماوی کوسک
 •   سد گتیک کوی
 •   ساحل دیانا
 •   مسجد آقا کافر پاشا
 •   انبار خرنوب قبرس
 •   کلیسای آنتیفونیتیس
 •   کلیسای سنت آندرو
 •   پارک ارتفاعات سبز
 •   ساحل اسکیپ
 •   قلعه  بوفاونتو

تاریخچه شهر گیرنه

طبق شواهدی که در دست است گیرنه 1300 سال قبل از میلاد مسیح وسیع تر بوده و جمعیت بسیاری داشته است. با توجه به اسناد و مدارکی که از اساطیر یونانی در دسترس است گیرنه توسط اقوام آخایی از قیفئوس و پراکساندروس ساخته شده است. ساخت قلعه یکی از اقداماتی است که در این شهر صورت گرفته است و همین امر گیرنه را از قرن نهم میلادی به بعد تبدیل به یک شهر با امنیت بالا نمود. طبق آماری که از سال 1831 میلادی در دسترس است جمعیت مسلمانان این شهر در آن زمان با جمعیت مسیحی آن برابر بوده است. پس از حمله بریتانیا به این کشور بخشی از جمعیت ترک این شهر ان را ترک کرده و به آناتولی رفتند.  

مطالعه بیشتر : ثبت شرکت در قبرس شمالی 

شهر گیرنه در کجا واقع شده است؟

گیرنه یکی از شهرهای شمالی کشور قبرس می باشد. این شهر دارای بنادر زیاد و تابستان های گرم و طولانی است. نام واقعی گیرنه کایرنیا است و  در زبان ترکی بدان گیرنه گفته می شود. این شهر یک مرکز فرهنگی و اقتصادی است. گیرنه در ناحیه کایرنیا به وسعت 640 کیلومتر واقع شده است. این شهر دارای 6 بخش است که خود شهر گیرنه مرکز آن می باشد. جمعیت کایرنیا 33000 نفر است. به دلیل مجاورت گیرنه با کشور ترکیه مردم این کشور  به زبان ترکی تکلم می کنند و اکثر جمعیت آن مسلمان هستند. گیرنه مرکز فرهنگی و اقتصادی قبرس است و دارای هتل های متعدد، تفرجگاه های شبانه  و بندری و سواحل متنوع است.

مطالعه بیشتر :شهر اسکله قبرس شمالی

یک مکان تاریخی در گیرنه

مذهب مردم در شهر گیرنه چیست؟

بخشی از مردم گیرنه مسیحی ارتودکس هستند و بخش دیگر انها مسلمان سنی هستند.

مطالعه بیشتر  : شهر نیکوزیا

 

سوالات متداول در رابطه با شهر گیرنه 

ایا شهر گیرنه برای زندگی مناسب است؟

پاسخ :شهر گیرنه به خاطر داشتن اب و هوای مدیترانه ای و معتدل ، امنیت مناسب ، داشتن دانشگاه های معتبر ، و هزینه زندگی مناسب یکی از بهترین شهرها برای زندگی می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پروژه‌های امیرال اینوستمنت در قبرس شمالی